Wegetarianizm a zdrowie

Wegetarianizm, to rodzaj diety. Wegetarianizm, także wiąże się przekonaniami moralnymi. Wegetarianie protestują przeciw brutalnemu zabijaniu zwierząt na farmach i nadmiernej produkcji mięsa. Wegetarianie wierzą, że nie powinni spożywać mięsa dla dobra wszystkich żywych stworzeń. Dlatego wegetarianie, wyłączają ze swoich posiłków produkty pochodzenia mięsnego. Często także poza mięsem nie spożywają jaj, albo nabiału, starając się jednak względnie przestrzegać zasad piramidy żywienia.

Współcześnie wielu ludzi stosuje mniej lub bardziej rygorystyczną dietę wegetariańską, nie kierując się jednak nie tyle moralnością, co przekonaniem o zbawiennym wpływie diety wegetariańskiej na zdrowie całego organizmu, oraz walorami smakowymi produktów pochodzenia roślinnego. Często takie uzasadnienie dla swojej diety mają semiwegetarianie.

Odmiany wegetarianizmu: laktoowowegetarianizm, laktowegetarianizm, owowegetarianizm, weganizm, witarianizm, frutarianizm.
Wegetarianizm wiąże się z filozofią życiową życia w zgodzie z naturą Wielu wegetarian rezygnuje z wyrobów futrzanych czy skórzanych. Ponadto niektórzy weganie uważają miód za produkt pochodzenia zwierzęcego, i w związku z tym go nie jedzą, jednak jest to sprawa indywidualnych przekonań.

W Polsce wegetarianizm jest propagowany np. przez stowarzyszenie Empatia i fundację Viva!. Organizują oni różne happeningi, spotkania i demonstracje przeciwko takim firmom jak KFC, McDonald’s Corporation czy różnym sklepom sprzedającym futra. Co roku wiele miast przyłącza się do Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu, który odbywa się w ostatnim tygodniu maja. Ponadto, 1 października ma miejsce Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu, a 11 stycznia swój dzień obchodzą wegetarianie.

Polecam:

artroser opinie negatywne I bioxyn opinia lekarzy I lutenea sklad I sliminazer apteka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *