Wycieczka do lasu

Każdy lubi spacery po lesie – otoczony ciszą i naturą. Niestety nie każdy wie, jak zachowywać się w takim miejscu. Często zdarza się, że spacerując po lesie, w oddali słychać niepokojące hałasy, a w zasięgu wzroku znajdują się góry śmieci. Takie zachowanie jest coraz częstsze i coraz bardziej niepokojące…

Podstawowe zasady podczas leśnych wycieczek:

– nie hałasuj, bo możesz spłoszyć zwierzęta
– śmieci zbieraj do specjalnych worków i po skończonym wypoczynku zabieraj ze sobą, aby wyrzucić je do miejskiego kontenera (jeśli wybierasz się do lasu jedynie na spacer, pamiętaj, żeby mimo wszystko nie wyrzucać śmieci „w krzaki”)
– jeśli zauważysz pożar natychmiast to zgłoś służbom leśnym (podobnie reaguj w przypadku napotkania na „dzikie” wysypisko śmieci lub pułapki na zwierzynę)
– nie rozpalaj ogniska pod drzewami, ponieważ w ten sposób możesz zaprószyć ogień
– nie niszcz leśnej roślinności

Powyżej znajduje się tylko kilka podstawowych zasad, o których nie wolno zapominać udając się do lasu.

Co ciekawego można znaleźć w lesie?

Przede wszystkim można napotkać zwierzęta, w tym: sarny, jelenie, dziki, lisy, zające oraz ciekawe okazy ptaków. Ponad to w lesie znajduje się bogata szata roślinna, którą nie tylko warto podziwiać, ale i poznać. Dlaczego? Otóż niektóre rośliny wykazują właściwości lecznice, inne mogą wskazywać strony świata (co może pomóc, jeśli np. się zgubimy), a jeszcze inne stanowią smaczny przysmak. Prawdziwe skarby można też znaleźć w leśnej ściółce – mowa tu o grzybach.

Istnieje wiele gatunków grzybów – w Polsce można znaleźć ich około 5000, jednak nie wszystkie z nich nadają się do jedzenia. Wytrawni grzybiarze wiedzą, jakie są charakterystyczne cechy najsmaczniejszych grzybów jadalnych, dzięki czemu mogą cieszyć się ich smakiem. Grzybiarzom-amatorom natomiast polecam, aby zawsze mieli ze sobą podręczny atlas z grzybami, z którym będą mogli skonfrontować znaleziony okaz.

Grzybobranie to dobry pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Grzyby rosną przez cały rok, jednak grzybobrania największym sukcesem zwykle kończą się jesienią.

Polecane dla Ciebie:

lashparade allegro I bioxyn kafeteria I lutenea sklad I plastry sliminazer opinia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *